Biografia

TOMASZ STANGRECKI

Rzeźbiarz, malarz, scenograf, projektant, żeglarz, instruktor narciarski 🙂

W ciągu wielu lat pracy zawodowej krystalizują się w życiu zawodowym dwa nurty – jeden nurt indywidualnej pracy twórczej w dziedzinie rzeźby, rysunku, malarstwa, projektowania przestrzennego, użytkowego i reklamowego

Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach), Akademie der Bildenen Kunst w Norymberdze i Akademie der Bildenen Kunst w Monachium.

W chwili obecnej głównym kierunkiem poszukiwań twórczych Artysty jest praca ze srebrem i materiałami szlachetnymi tworzenie dzieł sztuki – mikrorzeźb, trójwymiarowych płaskorzeźbionych form podporządkowanych funkcji. Autorska wystawa biżuterii artystycznej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2005) była przekrojową prezentacją pierwszej kolekcji obiektów srebrnych . Kolejne wystawy w 2019 – 2020 roku w Hotelu Sheraton Sopot oraz Hotelu Hilton w Krakowie pokazują rozwój tego nurtu twórczości prezentując unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii nawiązującej do archetypów i antropologicznych symboli z historii kultury.

Od 2021 roku członek Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, uczeń Marcina Tymińskiego.

Drugi nurt to działania twórcze we współpracy i w oparciu o osoby i instytucje.

Tutaj najważniejsza jest trwająca wiele lat współpraca z dramaturgiem i reżyserem Ingmarem Villqistem w charakterze scenografa, asystenta reżysera w spektaklach ; Noc Helvera, Beztlenowce, Oskar i Ruth, Sprawa miasta Ellmit.

  • Praca w Muzeum Śląskim w Katowicach
  • Współpraca z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
  • Współpraca scenograficzna – jako asystent reżysera w spektaklu operowym Muzeum Histeryczne Mme Eurozy Piotra Szmitke – spektakl zrealizowany w Operze Śląskiej w Bytomiu – to fantastyczna przygoda ze światem opery.
  • Współpraca ze znakomitym operatorem Adamem Sikorą – zdjęcia próbne do filmu Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego
  • Pełnometrażowy film Helmucik – współpraca jako drugi scenograf i kierownik produkcji oraz pełnometrażowy film EWA w którym dodatkowo debiut aktorski

Żeglarstwo, narciarstwo, jazda konna – to pasje rozwijane od wczesnej młodości i pielęgnowane na poziomie zawodowym. Jako instruktor narciarstwa SITN, PZN oraz skiper – Tomasz część roku spędza aktywnie pracując – daje to dystans potrzebny w życiu, uziemia i udoskonala:)

Przewiń do góry